Nyheder
- 16/05/2025

VBA Konference 2025: Oplysning om program – tilmelding er åben!

Konferencen afholdes den 8. oktober 2025 kl. 9.30-16.30 med mulighed for at deltage i fælles middag den 7. oktober 2025 samt overnatte. 

Denne gang vil der være to centrale temaer på dagsordenen

Syn og skøn anno 2025
Der vil være fokus på, hvordan syn og skøn har ændret sig de senere år, og hvad der skal til for at sikre bedre forløb med endnu bedre erklæringer, kortere tidsforløb og færre omkostninger.

Opmandsafgørelse eller mediation/mægling
Der vil være fokus på, hvordan de to “nye elever i klassen” har det – lykkes sagerne eller indbringes de efterfølgende for voldgift, og hvilke veje bør man gå, når der opstår uenighed undervejs i byggeriet eller efter byggeriets afslutning.

Kursuspoint til advokater: 7 lektioner

Klik her og læs det officielle program for VBA Konference 2025.

Klik her for tilmelding og køb af billet.

Vi ser frem til en spændende og udbytterig dag!

Andre Nyheder

Det fremgår af Voldgiftsnævnets statut, at nævnets bestyrelse udpeges af bygge- og anlægsbranchens aktører, og at ét medlem, der skal være advokat, udpeges af bestyrelsen selv. Bestyrelsens medlemmer fungerer i en periode på 4 år. Genudpegning

På grundlovsdag torsdag den 5. juni og 2. pinsedag mandag den 9. juni holder Voldgiftsnævnet lukket. Henvendelser vil blive behandlet fredag den 6. juni, hvor nævnet har åbent som sædvanligt.

Konferencen afholdes den 8. oktober 2025 kl. 9.30-16.30 med mulighed for at deltage i fælles middag den 7. oktober 2025 samt overnatte. Denne gang vil der være to centrale temaer på dagsordenen Syn og skøn anno

Sæt kryds i kalenderen den 8. oktober 2025! VBA afholder igen konference i Nyborg for hele bygge- og anlægsbranchen – for parterne, advokaterne, skønsmænd, dommere med flere. Denne gang vil der være to centrale temaer på